Pierwszy raz z Yerba Mate

matero clasica_164

Sposobów parzenia Yerba Mete jest kilka, podobnie jak parzenia kawy czy herbaty. Na początku swojej przygody z tym napojem można wypróbować kilka różnych możliwości, aby przekonać się, jak przygotowana Yerba Mate smakuje nam najbardziej.

Do Yerby (jak nazywa się tę herbatę potocznie) potrzebujemy:

  • odpowiedniego naczynka zwanego matero (najbardziej popularne są wykonane z tykwy, ale można także użyć ceramicznego czy drewnianego),
  • bombilly (słomki z sitkiem, dzięki której fusy nie przedostaną się do naszych ust).

Przydatny będzie także termos z termometrem, choć nie są niezbędne.

Na początku, tuż po zakupie akcesoriów, matero należy wysmarować od wewnątrz masłem oraz odstawić na dobę. Gdy czas upłynie, trzeba wypłukać je wrzątkiem. Po tym zabiegu matero jest gotowe do użycia – możemy się więc zabrać za parzenie naszej pierwszej Yerba Mate. Do naczynia wsypujemy herbatę – ilość zależy od upodobań smakowych. Wielbiciele sypią nawet do 3/4 pojemności matero, jednak osobom początkującym, zwłaszcza tym, które nigdy wcześniej nie piły Yerby, zaleca się wsypanie 2 łyżek stołowych. Po tym zabiegu możemy szczelnie przykryć otwór dłonią, odwrócić do góry dnem i trochę potrząsnąć – na początku energicznie, potem słabiej. Dzięki temu najmniejsze listki nie przedostaną się od razu do bombilly. Matero odwracamy powoli do pozycji wyjściowej, aby susz pozostał głównie po jednej stronie naczynka.

Po tej czynności wkładamy do matero bombille i zalewamy susz niewielką ilością zimnej wody- aby cały susz ją wchłonął. W ten sposób zapobiegamy rozkładowi wartości odżywczych i sprawiamy, że aromat Yerby będzie się ulatniał dłużej. Po chwili (ok. 2-3 minuty) do matero, w przestrzeń, gdzie jest mniej suszu, wlewamy wodę ciepłą prawie do pełna w taki sposób, aby szczyt kopczyka pozostał suchy.

Ważne! Yerby NIE zalewa się wrzątkiem! Woda powinna mieć od 65-80 stopni Celsjusza. Aby uzyskać pożądaną temperaturę, można po prostu poczekać ok. 10 minut od zagotowania się wody. Można również dolać wody zimnej do wrzątku i zmierzyć temperaturę termometrem. W tym momencie przydatny jest termos, w którym możemy przechowywać odpowiednio ciepłą wodę przez kilka godzin.

Po tym Yerba Mate jest gotowa do picia. Gdy poczujemy, że woda w naczynku się kończy, możemy po raz kolejny zalać susz ciepłą wodą. I tak wielokrotnie, dopóki nie stwierdzimy, że uzyskana herbata jest już słaba. Niektórzy dodają do Mate cukier lub miód, jednak powszechnie uważa się, że te składniki źle wpływają na matero wykonane z tykwy czy drewna, najlepiej więc pić słodką matę w naczyniach wykonanych z innego tworzywa.

Chcesz się zaopatrzyć? Wejdź do naszego sklepu.

Być może zainteresuje Cię też...

1 Komentarz

  1. Michał pisze:

    Ciekawy artykuł