Czy herbaty mogą leczyć?

Transparent cup of green tea with honey and cinnamon

Poza wyjątkowym, różnorodnym smakiem i niepowtarzalnym aromatem, herbata zawiera także wiele cennych dla naszego organizmu właściwości. Przede wszystkim zawiera wiele flawonoidów – związków opóźniających procesy starzenia. To dlatego herbata może rosnąć naprawdę bardzo długo. Najstarsze jej okazy mają ponad 1700 lat.

Flawonoidy neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za uszkadzanie i starzenie się komórek oraz rozwój chorób. Kiedy nasz system odporności jest osłabiony – a sprzyja temu wiele czynników, takich jak stres, alergie, skażenie środowiska, szybki tryb życia – wolne rodniki mogą bez przeszkód atakować nasz organizm. Najcenniejsze z flawonoidów są katechiny, które poza herbatą występują np. w jabłkach czy czerwonym winie, ale to właśnie w herbacie ich ilość jest największa. Katechiny obniżają między innymi poziom cholesterolu, więc jednocześnie chronią przed miażdżycą i zawałem – ale także przeciwdziałają innym schorzeniem, ponieważ neutralizują wolne rodniki najsilniej.

Ciekawostka:

Aby sprawdzić jaki wpływ na zdrowie ma herbata, uczeni z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie przebadali ponad 3 tysiące osób. Wyniki ich badań okazały się zaskakujące – dowiedziono, że regularne picie dwóch filiżanek herbaty dziennie obniża ryzyko zawału serca o 50%. Z kolei regularne spożywanie 4 filiżanek obniża to ryzyko aż o 70%! Ta zależność okazała się najmocniejsza wśród badanych kobiet.

Choć nie zostało to udowodnione, przypuszcza się, że flawonoidy wpływają korzystnie na stan skóry, pomagają wyleczyć owrzodzenia i stany grzybicze. Osoby z częstymi zapaleniami spojówek mogą również wykorzystać lecznicze właściwości herbaty – okłady z herbacianej esencji łagodzą te stany zapalne. Uważa się również, że herbata działa przeciwnowotworowo – zwłaszcza zielona.

Ciekawostka:

Zauważono, że w Chinach, gdzie herbaty pije się najwięcej, jest najniższy wskaźnik zachorowań na raka prostaty.

Zatem odpowiedź na pytanie: Czy herbaty mogą leczyć? oczywiście brzmi: TAK!

Być może zainteresuje Cię też...