Herbata czy kawa?

Vintage coffee and tea poster. vector illustration

Kawa czy herbata to nie tylko nazwa popularnego polskiego programu śniadaniowego, ale przede wszystkim częsty dylemat wielu z nas. Zarówno kawa jak i herbata mają swoich zwolenników oraz udowodnione cenne dla naszego organizmu właściwości. W naszym kraju utarło się, że to kawa jest najlepszym lekarstwem na spadek energii. Ile w tym w prawdy? Czy poranny kubek kawy może być zastąpiony – z tym samym skutkiem – przez herbatę?

Oba napary zawierają kofeinę – stymulujący środek psychoaktywny – która w herbacie nazywana jest raczej teiną. Kofeina ułatwia koncentrację, działa pobudzająco na układ nerwowy , pokarmowy (perystaltykę jelit) i moczowy, wspomaga pracę wątroby oraz zmniejsza uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego. Zatem im większa jej ilość w danym napoju, tym skuteczniejsze działanie pobudzające. Przyjrzyjmy się więc ilości kofeiny w różnych gatunkach kawy i herbaty.

Kawa (napój 160 ml): Ilość kawy/Ilość zawartej kofeiny (mg):

Mielona: 1 łyżeczka/40,7 ; 2 łyżeczki/86,2

Rozpuszczalna: 1 łyżeczka/61,1; 2 łyżeczki/117,2

Ziarnista: 1 łyżeczka/30,0; 2 łyżeczki/56,6

Herbata (napój 200 ml): Czas parzenia/Ilość zawartej kofeiny (mg):

Czarna ekspresowa: 15s/14,9; 1min./21,8; 5 min/37,6

Czarna liściasta: 15s/-; 1min./-; 5 min./33,5

Zielona ekspresowa: 15s/-; 1min./22,0; 5 min./30,5

Zielona liściasta: 15s/-; 1min./-; 5 min./33,4

 

(Parametry pobrane z pracy: Zawartość kofeiny w produktach spożywczych wykonanej przez: M. Jarosza, R. Wierzejską, H. Mojską, K. Świderską, M. Siubę w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie pod kierunkiem M. Jarosza, 2009 r.)

Na podstawie tego porównania widać wyraźnie, że kawa zwiera nawet kilkakrotnie więcej kofeiny od herbaty. Warto zwrócić uwagę, że długość parzenia zwiększa ilość kofeiny w herbacie – im herbata jest dłużej parzona, tym będzie miała bardziej pobudzające działanie.

Być może zainteresuje Cię też...